ro.detiradugi.com
Articole Despre Fitness Și Corpul Uman

Dl. Olympia 2013 - campion și finalist

În perioada 26-29 septembrie 2013, cea de-a 49-a ediție a dlui Olympia 2013 a avut loc la Las Vegas, SUA, o competiție la nivel internațional care alege cei mai buni culturari din lume. Marele campion al evenimentului a fost cel de nord-american Phil Heath, care a ocupat pentru a treia oară titlul în categoria profesională.

Al doilea loc al domnului Olympia 2013 a fost în mâinile americanului, de asemenea, Kai Greene. La rândul său, Jay Cutler, de asemenea din Statele Unite, care a câștigat o dată pe domnul Olympia de patru ori, a câștigat locul al șaselea.

Dexter Jackson (al 5-lea), Roelly Winklaar (7), Mandouh Elssbiay (8), Branch Warren (9) și Lionel Beyeke (al 7-lea), Dennis Wolf (10).

În plus față de competiția din categoria profesională pentru bărbați, categoriile au fost contestate până la 212 lbs (aproximativ 96 kg) Showdown și Physique pentru bărbați și profesioniști, Fitness, Figura, Bikini și Fizique pentru femei.

Deschiderea concursului a adus un omagiu lui Joe Weider

Cu prezența unei mulțimi de 10.000 de persoane care au fost împărțite în mulțime de concurenții Kai Greene, Phil Heath, Shaw Rhoden și Dennis Wolf, ediția a 49-a a început cu un tribut adus canadianului Joe Weider, . Olympia. Înainte de a-și îndeplini performanțele, fiecare dintre concurenți a spus puțin despre experiențele lor cu Weider.

Este considerat unul dintre marii precursori ai practicilor de culturism si fitness, fiind fondatorul revistelor Muscle & Fitness si Shape. Joe a murit în martie 2013 pentru insuficiența cardiacă în Los Angeles, Statele Unite ale Americii, la vârsta de 93 de ani.

Concurență în categoria principală

În timpul competiției de categorii profesionale pentru bărbați, superioritatea lui Phil Heath și a lui Kai Greene era deja evidentă pentru cei care puteau urma evenimentul. Întrebarea care a fost în legătură cu cine ar fi celelalte nume pentru a compune imaginea finalistă.

După reducerile concurenților precum Mamdouh Elssbiay și Jay Cutler, primii 5 finaliști au fost formați de Heath, Greene, Dennis Wolf, Shawn Rhoden și Dexter Jackson. Apoi a fost ultima taie care la pus pe Heath, Greene si Wolf in topul 3 al competitiei.

Medalia de bronz a lui Dennis Wolf și al doilea loc al lui Kai Greene nu pare să fi surprins experți în culturism, deoarece performanța lui Phil Heath a fost considerată greu de învins.

În discursul său de campion, Heath a arătat că nu este făcut doar din mușchi: el a luat timp să-și plătească tribut soției sale care a fost diagnosticată cu cancer de sân în același an.

Câștigători din alte categorii

În categoriile bărbaților, premiul pentru culturisti de până la 212 kg, sau 96 kg, a fost acordat lui James Flex Lewis. În Physique Profissional, marele câștigător a fost Mark Anthony Wingson.

În luptele dintre femei, marele punct de atracție îl are pe dna Olympia din categoria profesională Iris Kyle, care a câștigat un titlu pentru a noua oară în competiție.

Cine a obținut cele mai bune rezultate în categoria Professional Physique a fost Dana Linn Bailey. Nicole Wilkins a fost premiată pe prima poziție în Figura Profesională, Adela Garcia a câștigat în Fitness Professional, iar campioana categoriei profesionale de bikini a fost Ashley Kaltwasser.

Participarea brazilienilor

Unii brazilieni erau, de asemenea, prezenți la domnul Olympia 2013 și nu au făcut-o urâtă în timpul competiției. Eduardo Correa a reușit să câștige al cincilea loc în categoria showdown, în care culturarii concurează până la 212 kg, ceea ce corespunde la aproximativ 96 kg.

În categoria bărbaților Physique Olympia, atletul brazilian Alexandre Carneiro a ajuns pe locul 10 printre concurenți.

Dintre femeile braziliene care au participat la eveniment putem evidenția: Nathalia Melo, care a câștigat locul 4 la categoria Olympia Bikini și Patricia Melo, care a câștigat locul 5 în categoria Physique Olympia.

În aceeași categorie jucată de Patrícia Melo, a șaptea poziție a fost Juliana Malacarne, locul 8 de Karina Nascimento și locul 9 de Anne Freitas.

Femeile braziliene au participat, de asemenea, la categoria Fitness Olympia cu Regiane da Silva, ajungând pe locul 8, iar Diana Monteiro ocupând locul 13.

premii

Premiile acordate primei poziții a fiecărei categorii contestate la domnul Olympia 2013 au totalizat 1 milion USD. Dl. Olympia în categoria profesionistă pentru bărbați a luat 675.000 de dolari, categoria 212 campionul Showdown a câștigat 65.000 $, iar doamna Olympia în categoria profesională pentru femei a primit 60.000 $, precum și Olympia și Figura Fitness Olympia.

Câștigătorul categoriei Olympia Bikini a primit 40.000 de dolari, în timp ce câștigătorii Showdown-ului pentru fizică pentru bărbați și fizică Showdown pentru femei s-au întors acasă cu câte 20.000 $ fiecare.

Istoria lui Olympia

Competiția care prezintă lumii cei mai buni culturari din mai multe categorii a fost creată de Joe Weider și a avut prima ediție realizată în anul 1965. Marele câștigător al primului Dl. Olympia a fost Larry Scott, care a reușit să repete anul următor .

Printre castigatorii de top ai domnului Olympia se remarca si americanul Lee Haney, care a avut opt ​​titluri consecutive din 1984 pana in 1991, iar Ronnie Coleman a reusit sa fie incununat castigatorul in opt oportunitati intre anii 1998 si 2005.

Unul dintre cei mai renumiți concurenți și câștigători ai domnului Olympia este Arnold Schwarzenegger, care va deveni unul dintre marii actori ai filmelor de acțiune de la Hollywood și guvernator al statului din California, în Statele Unite. A fost considerat cel mai mare culturist din lume de șapte ori: între 1970 și 1975 și pentru ultima dată în anul 1980.

Un alt dintre cei mai mari campioni ai dlui Olympia este britanicul Dorian Yates, care a reușit să obțină titlul acasă șase ori consecutiv din 1992 până în 1997.

7 Greșeli comune pe care începătorii la lucru cu mai mult de 50 de ani de angajament

Dacă începi să practici de la zero la orice vârstă, este deja dificil pentru oameni de diferite vârste, să-ți imaginezi doar cei care au peste 50 de ani și niciodată nu au mers pe un treadmill într-o viață? În afară de schimbările naturale ale corpului pe care omul suferă la acea vârstă și de faptul că neura plictisitoare este prea târziu pentru a începe, ceva care poate întrerupe venitul acestor oameni și îi descurajează în continuitatea exercițiilor sunt câteva greșeli comune pe care începătorii mai mult de 50 de ani, de obicei, comit. Următoarele sunt șapte dintre a